خانه / مقالات ویژه / تاثیر گرانی دلار

تاثیر گرانی دلار

احتمالا شما هم در هفته های گذشته از بالا رفتن ناگهانی قیمت دلار شوک زده شدید و همچنان هم نگران این موضوع هستید! مطئمنا تاثیر گرانی دلار می تواند بر اجناس مختلف موجود در بازار کشورمان تاثیر بگذارد. در این بخش از مقالات ویژه امروز قصد داریم این تاثیر را در اقتصاد کشورمان مورد بررسی قرار دهیم.

در ۱۱ ماهه اول امسال صادرات کشور به ۴۱ هزارمیلیون و ۶۹۰ میلیون دلار رسیده است. در قیاس با این رقم واردات بالغ بر ۴۷ هزارمیلیون و ۶۵۷ هزار دلار بوده که تفاوت این دو عدد گویای آن است که تراز تجاری کشور تا پایان بهمن‌ماه به پیمانه پنج میلیارد و ۹۶۷ میلیون دلار منفی بوده است. با این وجود به واسطه نقصان نرخ ارز در ماه‌های گذشته و به ویژه بهمن‌ماه درآمدهای صادراتی اضافه یافته و در یازدهمین ماه سال در قیاس با مدت مشابه سال قبل در حالیکه وزن کالاهای صادراتی ۰.۸۱ درصد رشد داشته ارزش این کالاها ۴.۹۶ درصد بالا رفته است.

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق تجارت دادوستد تاکید کرد: عوامل مختلفی بر صادرات کشور اثر می‌گذارد، اما یکی از مهم‌ترین این موارد نرخ ارز محسوب می‌شود. اکنون آمار صادرات در بهمن‌ماه گویای آن است که صادرات در بهمن ماه نسبت به دی‌ماه رشد داشته و حتی نسبت به مدت مشابه سال قبل هم وضعیت بهتر شده است.

آنچه باعث افت تراز در سال جاری شده بیشتر مربوط به نیمه اول امسال می‌شود که به واسطه تعطیلات نوروز، انتخابات ریاست جمهوری یا مسائلی دیگر عقب ماندگی‌هایی ایجاد شد، حتی بسته حمایت از صادرات نیز در نیمه اول سال جاری ابلاغ نشد و تمام این موارد باعث شد عقب ماندگی‌های مربوط به بخش صادرات در نیمه اول سال جدی‌تر باشد. موسی‌پور ایضاً اظهار کرد: البته با تمام این اوصاف ما منسجم خاطب واقعی بودن نرخ ارز هستیم و در گفت‌وگوهایی که با دولت داشتیم صحبت از افزودن ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ ارز کرده بودیم اما این‌که یکباره نرخ ارز ۲۵ تا ۳۰ درصد ازدیاد پیدا می‌کند شاید اتفاق خوبی نباشد، چرا که ما هرگز به ازدیاد تدریجی نرخ ارز تاکید کرده‌ایم.

رییس کمیسیون توسعه صادرات گفت: زمانی که دولت در تصمیمات خود از ابزارهای بانکی كاربرد می‌کند و سود سپرده بانکی را از ۱۵ به ۲۰ درصد افزایش می‌دهد، در واقع به مردم اعلام می‌کند که تاثیر خود را در صادرات، تولید و تجارت خارجی صرف نکرده و پول خود را راهی بانک‌ها کنند.


رییس کمیسیون توسعه صادرات هم پیش بینی کرد تا پایان امسال با توجه به نرخ ارز میزان صادرات کشور به بیش از ۴۷ یا ۴۸ میلیارد دلار برسد. وی با تاکید بر این‌که با این وجود همچنان امکان تحقق صادرات ۵۳ هزارمیلیون دلاری هدف‌گذاری شده بعید به نظر می‌رسد، گفت: برای توسعه صادرات لازم است علاوه بر هدف‌گذاری به طور درخور تسهیلات مناسب هم قائل شویم و زیرساخت‌های مربوطه را تقویت کنیم.

درباره ی Havana

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *