خانه / مقالات ویژه / چگونه یک کسب و کار بی نقص بسازیم؟

چگونه یک کسب و کار بی نقص بسازیم؟

راه اندازی یک کسب و کار جدید با ایده های نو موضوعی است که شاید تاکنون خیلی از ما به آن فکر کرده باشیم و شاید شمار زیادی از ما نیز گام هایی را در این راه برداشته باشیم؛ اما لزوما چند نفر از ما می توانند در به موفقیت رسیدن در این راه پیش روند؟ به نظر شما چگونه می توانیم چگونه یک کسب و کار بی نقص بسازیم؟ کسب و کاری که هر روز پیشرفت کند و به نقطه های شکوه برسد… توصیه می کنیم با مقالات ویژه امروز ما همراه باشید.

شروع یک کسب وکار و به فوز دمیدن برانگیختن آن کار سخت و در عین حال هیجان‌برانگیزی است. شما با ایجاد یک کسب وکار جدید نه تنها بر زندگی خود بلکه بر زندگی الوف نفر تاثیرگذار خواهید بود. اما هم عصر امروزین تكثر از کسب‌وکارهای جدیدی که شروع می‌شوند، در همان مراحل اولیه‌ی به وجود آمدن‌شان از بین می‌روند. این موضوع نه فقط به خاطر مشکلات فنی و کم‌کاری بلکه بیشتر به دلیل عجله و فراموش کردن برخی مسائل بسیار ساده اتفاق می‌افتد.

شناخت خود

خودت را بشناس و شغلی که نقاط قوت تو را ممتاز می‌کند، پیدا کن. این شناخت تو را شادتر خواهد ساخت. برای شروع پاسخ چند سوال را پیدا کنید:

 • چرا می‌خواهید یک کسب وکار جدید شروع کنید؟ برای پول، آزادی، خلاقیت و یا دلایل دیگر؟
 • در حال حاضر چه مهارت‌هایی دارید؟
 • در مورد چه صنعتی شناخت کافی دارید؟
 • آیا می‌خواهید و می‌توانید یک محصول یا خدمت ارائه کنید؟
 • چه کاری را بیشتر دوست دارید انجام دهید؟
 • چه میزان سندیت دارید؟ آیا فرصتی برای ریسک کردن دارید؟
 • این شغل را یک شغل نیمه وقت می‌دانید یا تمام‌وقت؟

تحلیل صنعت موردنظر

هرچه بیشتر راجع به حوزه‌ی کاری خود بدانید، بیشتر از خطرها در امان خواهید بود.

هنگامی‌که به یک ایده‌ شایسته با اهداف و شیوه‌ی زندگی خود دست یافتید، شما مفلس قیمت گزاری آن خواهید بود. چه کسانی محصول و خدمات شما را خواهد خرید؟ رقبای شما چه کسانی هستند؟ در این مرحله هم‎‌چنین باید کشف کنید که چه مقدار پول برای شروع نیاز دارید.

همان‌طور که تخمین شخصی به شما کمک می‌کند تا با واقعیت‌ها روبرو شوید و شروع به فکر بکنید، تجزیه و تحلیل صنعت مساعد نیز شما را برای روبرو شدن با فرصت‌ها خطرها آماده می‌کند. جستجو در گوگل، صحبت کردن با مردمی که در حال حاضر در این حوزه فعالیت می‌کنند، تحقیق در مورد تاثیرگذاران صنعت، قرائت كردن سایت‌های خبری مربوط و كتابت فرا کتاب می‌تواند بسیار مفید باشد.

ایده‌ی خود را اعتبارسنجی کنید

به منظور آشنایی جذابیت بازار مدنظرتان مجدد چند سوال مهم از خود بپرسید:

 • آیا مردم به شدت به محصولاتی که شما ارائه خواهید کرد نیاز دارند؟
 • تقاضا برای محصولات شما چه كیل است؟
 • اندازه‌ی بازار چگونه است؟
 • به دست آوردن مشتری چقدر هزینه‌بر خواهد بود؟

اکنون زمان مناسبی برای نگاه کردن به رقبای فی نفسه و بالفعل است، به یاد داشته باشید که حضور رقبا اغلب نشانه‌ی خوبی است و نشان می‌دهد که در حال حاضر بازاری برای محصولات و خدمات شما وجود دارد. با وجود رقبا شما دیگر کورکورانه عمل نخواهید کرد، بلکه خواهید دید آن‌ها چگونه توجه و رضایت مشتریان خود را جلب می‌کنند و آن‌چه را که شما را از آن‌ها مشخص می‌کند خواهید یافت.

شروع کسب وکار جدید

در واقع، ثبت شرکت اولین گام برای واقعی‌تر کردن و ساختن یک ایده است. به یاد داشته باشید که این مرحله مکان مناسبی برای خطیئه کردن نیست. بدین سبب تمام جوانب را مدنظر قرار دهید و با هشیاری و حرکت کنید. بسته به جشن دولتی و استانی ممکن است مجوزها و پروانه‌های کسب مختلفی نیاز باشد، بدین لحاظ قبل از شروع با یک وکیل در مورد جزئیات صحبت کنید. علاوه بر آن از طریق این لینک داده ها مفیدی در این مورد کسب کنید.

شروع فرآیند برنامه‌ریزی

 

اگر بخواهم به زبان ساده مدل کسب‌وکار را تعریف کنم، می‌گویم آن یک نقشه‌ی راه است، چیزی که به شما کمک خواهد کرد اهداف خود را ترسیم کنید و چیزهایی را که برای رسیدن به اهداف طرح نیاز دارید بیابید. بنابراین، به جای ایجاد سندهای سنگینی که هیچ‌وقت به کارتان نخواهد آمد، مدل کسب‌وکارتان را به عنوان طرحی برای تدوین و فرموله کردن افکارتان در نظر بگیرید.

در حالی‌که شما می‌توانید مدل کسب‌وکار را به عنوان بخشی از دارایی‌های خود به سرمایه‌گذاران و بانک‌ها نشان دهید، یا از آن برای جذب شرکای بالقوه نیز استفاده کنید؛ در درجه‌ی اول از آن برای تعریف استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و فعالیت‌های خاص خود بهره‌مند خواهید شد. در واقع، اگر مدل کسب‌وکار خود را به سایرین نشان نخواهید داد لازم نیست آن را رسمی طراحی کنید. در عوض، طرح شما می‌تواند یک فرآیند برنامه‌ریزی، پیش‌بینی و نمایانگر نقاط عطف باشد و به طور منظم بتوانید آن را مرور و اصلاح کنید.

تامین منابع مالی و حسابرسی دقیق آن‌ها

یک خط نازک مابین موفقیت و شکست وجود دارد و به نظر می‌رسد همه‌ی آن‌هایی که در سمت چپ هستند، بدون پشتوانه‌ی مالی شروع به انجام یک کسب‌وکار کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های شروع یک کسب‌وکار تامین منابع مالی است. جذب و تامین منابع مالی به پیشرفت کسب‌وکار شما کمک غزارت خواهد کرد.

جهت برطرف ساختن این نیاز می‌توانید از سرمایه‌گذارها و وام‌های بانکی کمک بگیرید. تنها کاری که انجام خواهید داد پیدا کردن سرمایه‌گذاران است، زیرا در مرحله‌ی سوم مدل کسب‌وکار خود را تهیه کرده‌اید و با ارائه‌ی آن مشکل‌تان برطرف خواهد شد. نکته‌ی مهمی که باید رعایت کنید این است که یک پیمان نامه شفاف و واضح ایجاد کنید تا با مشکلات احتمالی بعدی مواجه نشوید.

 

از رفتن زیربار بدهی‌ احتراز کنید

همان‌طور که گفتیم غزارت از افراد در شروع کسب‌وکار خود با شکست مواجه می‌شوند و اگر از آن‌ها درمورد دلایل شکست‌شان بپرسید؛ قرض و بدهی‌های بی‌حساب و کتاب را جزو اولین بزه ها خود معرفی خواهند کرد. هیچ‌گاه با این دیدگاه که به زودی درآمد حاصل خواهم کرد، قرض نگیرید و تا حد امکان هزینه‌های‌تان را در شروع مینیمم در نظر بگیرید.

آزمون و خطا

چه شما کسب‌وکار اول‌تان را راه‌اندازی کنید و چه کسب‌وکار سوم‌؛ رغبت این‌که ممکن است خطاها غیرقابل پیش‌بینی انجام دهید را داشته باشید. مرتکب شدن ناصواب و صواب طبیعی است و تا زمانی‌که از آن‌ها یاد بگیرید هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهند کرد.

درباره ی Havana

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *